Хімія та біологія

ЛУЧНІ ПРЕДСТАВНИКИ РОДИНИ ТОНКОНОГОВИХ ОКОЛИЦЬ

ЗМІСТ

ВСТУП
РОЗДІЛ 1. Грунтово–кліматичні умови району дослідження
РОЗДІЛ 2. Літературний огляд
РОЗДІЛ 3. Програма і методи дослідження
РОЗДІЛ 4. Вивчення дикорослих тонконогових околиць смт.Семенівка
4.1.Видовий склад
4.2.Біоекологічна характеристика
4.3.Фенологічні спостереження
4.4. Участь у травостоях
4.5. Колообіг речовин лучних ділянок з участю представників родини тонконогових
4.6. Динаміка фізіологічних процесів та вмісту окремих речовин
РОЗДІЛ 5. Сучасний стан та шляхи покращення вивчених луків
5.1. Використання виявлених рослин у житті людини
5.3. Напрямки поліпшення
ВИСНОВКИ
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ


РОЗДІЛ 1
ГРУНТОВО–КЛІМАТИЧНІ УМОВИ РАЙОНУ ДОСЛІДЖЕННЯ

Селище Семенівка розташоване у південно–західній частині Полтавщини. Поверхня Семенівки в цілому являє собою слабко–хвилясту рівнину [29].
Клімат області, а відповідно і селища, зумовлюється складним комплексом чинників, які діють в просторі і часі. Найбільше значення в формуванні погодних умов і клімату області мають величина і характер сонячного випромінювання, віддаленість території від великих водних мас, належність області до зони дії переважно Атлантичних помірних та Арктичних холодних повітряних мас, рівнинність території.
Зміна погоди в значній мірі залежить від вітрів. Вони створюють теплу або холодну, суху або вологу погоду. Вітри зумовлюються безперервною зміною барометричного тиску. Над Семенівкою проходить вісь затропічного барометричного тиску.
У теплу пору року (травень – серпень) територія всієї області перебуває під впливом азорського антициклону, що зумовлює панування західних та північно–західних вітрів, а в холодну (жовтень–квітень) під впливом сибірського антициклону з східними та південно–східними вітрами [19].
Серед окремих елементів клімату найбільше значення має температура повітря. Середньорічна температура повітря протягом тривалого періоду становить 7,1 градус. Середня температура січня – –7°С, середня температура липня – +20,5°С. Найвища температура в липні досягає +30 – +40°С, найнижча в січні –35 – –38°С. Швидкість перебігу середньодобових і середньорічних температур повітря протягом року нерівномірна. Так, підвищення середньодобових і середньорічних температур весною проходить швидше, ніж їх пониження восени, тому весна і процес вегетації проходять стрімко, осінь протікає більш розмірено. Вегетаційний період триває до 213 днів. Дати переходу середніх добових температур через +5°С є початком і кінцем вегетаційного періоду. У Семенівці він починається 10 квітня, закінчується 26 жовтня. Період, з температурою вище +10 °С відповідає вегетаційному періоду теплолюбних культур, а з температурою, вище +15 °С, найбільш сприятливий для них. Вегетаційний період озимих культур восени в середньому становить 65 – 75 днів. Припинення вегетації озимих культур припадає в середньому на 1 – 7 листопада, а початок відновлення вегетації навесні на 2 квітня. Вегетаційний період ярих культур триває до 160 днів. Тривалість вегетаційного періоду пізніх ярих культур в середньому становить від 75 до 125 днів. Для сільського господарства велике значення мають умови зимівлі озимих та багаторічних культур та тривалість навесні і восени періодів із середніми добовими температурами від +5 до +15 °С. Навесні цей період важливий для сіяння і сходження більшості культур, а восени – для сіяння озимих культур [6].
Оцінюючи теплові ресурси слід враховувати також і тривалість без морозного періоду. Тому важливо знати, до якого часу можуть бути пізні приморозки навесні та восени. Навесні вони припиняються в середньому 14 – 28 квітня, восени перші приморозки в середньому бувають у першій половині жовтня. Тривалість без морозного періоду в окремі роки сильно змінюється і коливається від 155 до 174 днів [29].
Середня річна кількість опадів на території Семенівки становить 525 мм, що відповідає 1 л/кв. м. Протягом вегетаційного періоду випадає достатня кількість опадів, однак бувають відхилення – значні періоди без дощів весною і затяжні дощі в період збору урожаю. Середня відносна вологість повітря становить 71 %.
Середня кількість хмарних днів на рік – 150. Найбільше хмарних днів у грудні, найменше – в серпні.
Тривалість сонячного сяяння в середньому по місту дорівнює 1931–2014 годинам. Найбільше сонячних днів у липні, найменше – у лютому [6].
Середня сума додатних температур вище +10 °С, становить 2810 °С, цілком забезпечує достигання основних сільськогосподарських культур.
Переважають чорноземи солонцюваті, лучно–чорноземні глибокосолонцюваті грунти в комплексі з солонцями [29].
На досліджуваній території протікає р. Хорол та її притока р. Крива Руда. Долина річки Хорол на досліджуваній території трапецієвидна, асиметрична, з підвищеними правими і пологими лівими схилами; завширшки 10—12 км. Заплава заболочена, поросла чагарниками і лучною рослинністю завширшки від 0,5-1 км. Річище помірно звивисте, шириною 40—60 м. Живлення річки дощове і снігове (весняний стік становить близько 85% річного). Замерзає р. Хорол наприкінці листопада — на початку грудня, скресає в березні [19].
Отже, вище вказані дані свідчать про те, що кліматичні умови, поєднання елементів погоди протягом року, ґрунтовий покрив в цілому є сприятливими для зростання на дослідній території багатьох видів рослин, в тому числі і дикорослих тонконогових.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *