Англійська мова, зарубіжна л-ра

ФІЛОСОФСЬКА ГЛИБИНА І ГУМАНІЗМ ЛІРИКИ С.ЄСЕНІНА

Робота розміщена на 46 сторінках друкованого тексту, список використаних джерел налічує 35 джерел.

В роботі коротко розкрито життєвий шлях та особливості творчості Сергія Єсеніна; проаналізовано художньо-філософську концепція поезії Єсеніна. В ході виконання роботи було розроблено дидактичний матеріал для вивчення творчості Сергія Єсеніна в школі (гурткові, фактультативні заняття): узагальнену бібліографічні таблицю, аналіз різноманітності колірної гами поезії Єсеніна, кросворд за поезією автора; а такод, створено презентацію про життя та творчсість поета. Об’єкт: поетична творчість С.О. Єсеніна в контексті філософської еволюції його ліричного героя. Предмет: гуманізм та філософська проблематика поезії Єсеніна. Мета: вивчення філософських мотивів лірики Єсеніна, її гуманістичного начала.

ЗМІСТ

ВСТУП

РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ АСПЕКТИ ПОЕТИЧНОЇ СПАДЩИНИ С.О.ЄСЕНІНА

1.1. Життєвий та творчий шлях С.О. Єсеніна

1.2. Літературознавчий аналіз творчості поета

1.3. Художньо-філософська концепція людини як вищий прояв гуманізму Єсеніна

1.4. Аналіз екзистенціальної проблематики у творчості Єсеніна

РОЗДІЛ 2.  МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИВЧЕННЯ ТВОРЧОСТІ С.ЄСЕНІНА

2.1. Узагальнена таблиця життя та творчості С.О.Єсеніна

2.2. Аналіз різноманітність колірної гами поезії Єсеніна

2.3. Кросворд за поезією Єсеніна

ВИСНОВКИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ


РОЗДІЛ 1. ОСОБЛИВОСТІ ТВОРЧОСТІ С.О. ЄСЕНІНА ТА ЇЇ АНАЛІЗ ДОСЛІДНИКАМИ
1.1. Життєвий та творчий шлях С.О. Єсеніна
Народився Сергій Олександрович Єсенін 21 вересня (4 жовтня) 1895 року в селі Константиново Рязанської губернії в родині селянина. Мати майбутнього поета, Тетяна Титова, була видана заміж проти своєї волі, і незабаром разом з трирічним сином пішла до батьків. Потім вона відправилася на заробітки до Рязані, а Єсенін залишився під опікою бабусі та дідуся, знавця церковних книг. Бабуся Єсеніна знала багато казок і частівок, і, за визнанням самого поета, саме вона давала “поштовхи” до написання перших віршів [15].
У 1904 році Єсеніна віддають на навчання в Костянтинівське земське училище, а потім церковно-вчительську школу в місті Спас-Клепіки.
У 1910-1912 Єсенін досить багато пише, і серед віршів цих років вже зустрічаються цілком сформовані [21].
Поетична мова уже в ранніх віршах поета своєрідна і тонка, метафори часом несподівано виразні, а людина (автор) відчуває, сприймає природу живою, одухотвореною (Там, где капустные грядки… Подражание песне, Выткался на озере алый свет зари…, Дымом половодье зализало ил. ., Хороша была Танюша, краше не было в селе) [1].
Після закінчення Спасо-Клепиковського училища в 1912 Єсенін разом з батьком приїжджають до Москви на заробітки. У березні 1913 він влаштовується помічником коректора в друкарню І.Д. Ситіна, де познайомився зі своєю першою дружиною Анною Ізрядновою. У 1914 році вони вступили в цивільний шлюб. 21 грудня 1914 Анна Ізряднова народила сина Юрія (розстріляний у 1937році) [10].
Анна Изряднова так описує Єсеніна тих років: “Настроение было у него упадочное – он поэт, никто не хочет этого понять, редакции не принимают в печать, отец журит, что занимается не делом, надо работать: Слыл за передового, посещал собрания, распространял нелегальную литературу. На книги набрасывался, все свободное время читал, все свое жалованье тратил на книги, журналы, нисколько не думал, как жить… ” [4].
У грудні 1914 Єсенін кидає роботу і повністю віддається віршам. Пише цілими днями. У січні друкуються його вірші в газеті “Новь”, “Парус”, “Заря”.
Згадка А. Ізряднової про поширення нелегальної літератури пов’язана з участю Єсеніна у літературно-музичному гуртку селянського поета І. Сурікова – зборах вельми строкатих, як в естетичному, так і в політичному відношеннях. Ходить поет і на заняття до Московського міського народного університету імені А.Л. Шанявського історико-філософського відділення – першого в країні навчального закладу, який можна було безкоштовно відвідувати вільним слухачем [30].
Тим часом вірші Єсеніна стають дедалі впевненішими, самобутніми, часом його починають хвилювати і громадянські мотиви. А поеми тих років – «Марфа Посадница», «Ус» – одночасно і стилізація під древню мову, і звернення до витоків патріархальної мудрості, в якій Єсенін бачив і джерело образної музикальності російської мови, і таємницю “природності людських відносин” [27].
У 1915 році в дитячому журналі «Маленький світ» вперше були опубліковані вірші Єсеніна.
Тим часом Москва здається Єсеніну тісною, на його думку, всі основні події літературного життя відбуваються в Петербурзі, і навесні 1915 поет вирішує перебратися туди.
У Петербурзі Єсенін відвідав О. Блока. Не заставши його вдома, він залишив йому записку і вірші, зав’язані в сільську хустку. Записка збереглася з позначкою Блоку: “Стихи свежие, чистые, голосистые… “. Так, завдяки участі О. Блока і С. Городецького, Єсенін став вхожий у всі найпрестижніші літературні салони, де дуже швидко став бажаним гостем. Вірші його говорили самі за себе – їх особлива простота в сукупності з “пропалюючими” душу образами, зворушлива безпосередність “сільського хлопчини”, а також велика кількість слівець з діалекту і давньоруської мови чинили на багатьох вершителів літературної моди зачаровуючу дію [20].
Одні бачили в Єсеніні простого хлопця з села, за помахом долі наділеного незвичайним поетичним даром. Інші – наприклад, Мережковський і Гіппіус, готові були його вважати носієм рятівного, на їхню думку, для Росії містичного народного православ’я, людини з древнього затонулого “Граду Кітежа”, всіляко підкреслюючи і культивуючи в його віршах релігійні мотиви . [22]
Отже, в цей час Єсенін зблизився з групою «ново селянських поетів». В кінці 1915 – початку 1917 років вірші Єсеніна з’являються на сторінках багатьох столичних видань. Перша збірка Єсеніна “Радуниця” вийшла в 1916 році. Пісенний склад віршів, що ввійшли до книги, їх нехитро-щирі інтонації, мелодика, свідчення їх близькості до народних пісень і частівок [17].
Досить близько сходиться в цей час поет і з Н. Клюєвим, вихідцем з селян-старообрядців. Разом з ним Єсенін виступає в салонах під гармошку, одягнений в чоботи, блакитну шовкову сорочку, підперезаний золотим шнурком. Ріднило двох поетів дійсно багато чого – туга за патріархальним сільським укладом, захоплення фольклором, старовиною. Але при цьому Клюєв завжди свідомо відгороджувався від сучасного світу, а бентежного, спрямованого в майбутнє Єсеніна дратували награна смиренність і нарочито-повчальна єлейність свого “друга” [27].
У розпалі Першої світової війни Єсенін служить санітаром у військово-санітарному госпіталі, читає свої вірші перед великою княгинею Єлизаветою Федорівною, перед імператрицею. Цим викликає нарікання з боку своїх петербурзьких літературних покровителів. У тому “глухом чаду пожара”, про який писала А. Ахматова, всі цінності, як людські, так і політичні, виявилися перемішані, і “прийдешній хам” (вираз Д. Мережковського) обурював не менше, ніж благоговіння перед царюючими особами [1].

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *